پروژه پل طبیعت ،فرصت یا تهدید

شهر رشت ، شهر اولین ها
?پروژه پل طبیعت ، فرصت یا تهدید?

پروژه پل طبیعت که قرار است در رشت احداث شود و محل جذب گردشگر در این شهر باشد ، در واپسین روزهای حضور شورای چهارم به چالشی جدید بین شورا و شهرداری تبدیل شده است.

پروژه مذکور که قرار است با مشخصات ٧٧٠ متر طول و ۵ الی ١٠ متر عرض در دو طبقه پیاده راه و دوچرخه رو طراحی شود ، فضای دیگری همچون رستوران و کافی شاپ را هم نیز در خود جای داده تا شرق خیابان شهید حبیب زاده  را به حاشیه گوهررود ، بوستان مفاخر ، باغ سالار مشکات و تالاب عینک متصل کند.

احداث این پل ، علاوه بر مخاطرات زیست محیطی  ، بنا به اظهارات اعضای کمیسیون های بهداشت و محیط زیست شورای چهارم  برای ساکنین شهر رشت، علی الرغم پیش بینی مسئولیت شهرداری ها در ماده ۵۵ قانون شهرداری ها و اصلاحات بعدی آن که صراحتاً بیان مینماید ( شهرداری مسئول رفع و دفع خطرات احتمالی ناشی از سازه های شهری در قبال جان و مال مردم هستند) چالش و تعجب دیگری بس شگرف را رقم زد و آن هم اجرای این پل از طریق مناقصه بوده است.
تصمیمی که سبب تعجب و البته بوجود آمدن درگیری جدیدبین شورا و شهردار رشت شده است.

?اجرای مناقصه ۴۶ میلیارد تومانی بدون مجوز شورا تخلف محرز قانونی محسوب می شود چرا که شهرداری موظف است با استناد به بند ٩ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها برای اجراو انجام معاملات شهرداری اعم خرید و فروش اموال منقول و غیر منقول و مقاطعه و اجاره و استجاره و مناقصات بالای ١٢ میلیارد تومان از شورا مصوبه اخذ نماید. )
البته از سوی دیگر دست اندرکاران شهرداری اذعان دارند که اجرای این تصمیم با دستور هیئت رئیسه شورا بوده و با امضای آنان این پروژه اجرایی گردیده است.
اعضای شورا نیز اظهار داشته که تصویب طرح از طریق هیئت رئیسه بدون اعلان آن در صحن علنی شورا صورت گرفته است.
?حال با گذشت نزدیک به دو هفته از دریافت مجوز تلویحی به نظر دوستان ، (قانونی ) هیئت رئیسه شورا جهت اجرای مناقصه به شهرداری ، با مساعدت و اقدامات به موقع سازمان بازرسی لایحه ی تنظیمی دوباره به شورا بازگشت داده شد.
?حالیه با توجه به بدهکاریهای متعدد
شهرداری از قبل پروژه های نیمه تمام در شهر ، هزینه سر بار این پروژه نیز، گریبان گیر دستگاههای اجرایی خواهد شد و وظیفه قانونی و ذاتی شهرداری مصرحه در بند ٩ ماده ۵۵ قانون شهرداری که بیان میدارد اقدامات شهرداریها باید با در نظر گرفتن صلاح و صرفه و مقررات آیین نامه مالی شهرداری می باشد را نیز زیر سوال خواهد برد.
?به نظر میرسد اگرچه پل طبیعت ایجاد آشتی و پیوند طبیعت و زندگی شهرنشینی را در تعریف خود دارد ،اما باعث ایجاد خصومت و درگیری و زورآزمایی و قانون گریزی اعضای شوراو شهردار محترم شده است.

?این پروژه نیز مانند چند صد پروژه ای که قرار بود در رشت ایجاد و احداث شود تا بتواند گره ای از مشکلات گردشگری و زیست محیطی این شهر بازکند ، تبدیل به صحنه درگیری و نزاع و قدرت طلبی اعضای محترم شورای چهارم و شهردار محترم به ظاهر قانونمند کلانشهر رشت شده است.

??کمیته حقوقدانان ائتلاف شهر اول